Classic Motocross CZ

Classic Motocross: Světec - report od Radka Nováka

27.8.2018 13:31 | Michal Janoušek

Nevím jak Vy, ale já se letos do Světce moc těšil. Od loňska jsme věděli, že trať je suprová, rychlá ale dobře zdolatelná a parta lidí pod vedením Petra Bártla je dokonale sehraná a funkční. Co víc si přát ? Bohužel nejen současné módní trendy, ale ani tento způsob léta není motokrosu příliš nakloněn. Prostě měsíce trvající sucho je hrobníkem mnoha plánovaných podniků. Ale světečtí se s nepřízní počasí vypořádali bravurně a asi když svatý Petr viděl jejich úmornou dřinu ze svých výšin, vyšel nám všem vstříc. Po mnoha dnech úmorného vedra jsme na závodění měli lehce zamračeno, sem tam slunce a komfortních 24C. Depo se solidně plnilo už od pátečního odpoledne a do pozdních nočních hodin najížděli účastníci natěšení na sobotní klání. Solidní účast většinou pravidelných hostů našeho šampionátu byla doplněna o závod dětiček na 50kách a také partou jezdců na 4 kolových strojích. A protože je konec srpna, můžeme si dovolit program dne trošku natáhnout a divákům tak nabídnout širší portfolio závodů, coby ne. 

Ráno vtrhli na nažehlenou trať nejprve 4kolky, kterým jsme pravda trošku záviděli, že ochutnají svými špalky světeckou hlínu jako první. Ale taky rozjezdí pár kaluží. Pro kvalifikace jsme trošku pozměnili pořadí rozjížděk, což bohužel někteří nestihli včas zaznamenat, pravděpodobně protože byli kdesi v depu zabráni do plodné diskuse s ostatními jezdci. Ale nakonec si nikdo nestěžoval. 
Ten den se prostě opravdu povedl. Trať si udržela svojí skvělou kondici až do posledního závodu. V každé rozjížďce bylo možno sledovat líté, ale férové souboje o jakékoli pořadí. Prostě každý, kdo přijel si fest zazávodil. Ve třídě GP65 nad 66 roků opět nenašel přemožitele Alois Roučka, v juniorské kategorii GP65 zase Fanda Bezdíček. Zde musím vyzdvihnout výkon mladého Dana Horáka, který za nemalého přispění svého děda Milana vyrazil i v této kategorii na libeňáku a premiérově si odvezl domů vázu za 3 místo. 
Třída GP75 byla asi nejlepší podívanou toho dne. Protože zde se do sebe vždy hned od startu pustila skupina hodně, ale fakt hodně svižných jezdců. Branda, vítěz starší kategorie, David Říha, Marek Kraus, Karel Mitvalský, Radek Toman si navzájem nedarovali ani centimetr trati a v každé zatáčce vedl tlupu řinčících zetek někdo jiný, paráda. Za nimi velmi statečně sekundoval Pavel Hrabák, který se ve druhé rozjížďce musel sklonit před jezdeckým umem Janičky Antošové, které se bohužel vůbec nepovedl start do 1 jízdy a tak sjížděla celou tlupu před sebou. Fandilo jí celé depo. Twinshocky jsou stabilně krásnou podívanou, kterou jistě brzy doplní zotavující se Pavel Janda. Nicméně řež mezi Hazdrami, Helgem, Bohaťákem a Rotou byla rovněž na vysoké umělecké úrovni. Třídu PRE85 při bohužel velmi nízké účasti vyhrál jezdec Dlouhý. Tradičně skvělá podívaná jsou závody kategorie EVO a SUPEREVO. Tady jsme moc rádi viděli po úrazu navrátilce Radka Plaveckého. Právě on, Marek Kraus, Ondra Švaral, Tomáš Kotiza a smolař Vláďa Nančevský se mazali velmi urputně od startu až do cíle. 
Nicméně v každé třídě se vždy utvoří nějaká skupinka, kde ze sebe jezdci vydávají své maximum aby si užili ten pocit závodění, který je následně ještě mnoho hodin a snad i dnů v každém z nás. Proto to asi děláme ? 
A nebyl by to závod seriálu Classic Motocross, kdyby vyhlášení vítězů nebylo dokonalou show pod taktovkou Zděnka Hazdry. Ten opět navodil úžasnou atmosféru, úsměvy na tvářích nejen těch co si domu vezou cennou trofej, ale úsměvy z toho jak jsme si to zase užili, jaký to bylo, že máme společnou radost z našich společných setkání. 
Podkrušnohorský Světec je další pevný bod našeho setkávání. Máme to tu rádi a lidé, kteří zde pro nás naše závody chystají mají náš hluboký obdiv. Moc děkujeme za to co pro nás děláte, vážíme si toho ! Je nám ctí s Vámi spolupracovat... 
 
Radek Novák