Classic Motocross CZ

Schwanenstad 2022

6.6.2022 10:00 | Radek Novák

Sobota 4.6. byla pro některé z nás zasvěcena klasickému motokrosu v předhůří alpských velikánů, na trati ve Schwanenstadtu, kde se tento tradiční podnik střídá ob rok se závodem silničních motocyklových veteránů. Pod vedením presidenta Petera Aichera zde vskvétá opravdu úžasné veteránské hnízdo. A tak jsme se již dříve domluvili na Evropském poháru klasických motocyklů, o kterém jsme již informovali a jehož byl Schwanenstad prvním podnikem. 

Pokud mezi naše jezdce budeme počítat i maďarskou kliku pod vedením Patricka Linnigera, kluky Mühligovy, Herberta Karla a Patrika Holého a Jozefa Drozdu, byla zde stopa Classic Motocrossu CZ  jasně viditelná. Nechyběli tu samozřejmě holičtí, zastoupeni Jirkou Krejčíkem a Slávkem Brandou.  Zděnek Házdra tentokrát na Maicu ve twinshockách. 85ky totiž se v Rakousku zatím nejedou, protože jak se zdá, u nich není veteránský motokros na takové úrovni, jako u nás. Zúčastnilo se také mládí na Evech - Jirka Husák, Tomáš Panáček a Jindra Musil. 

Areál místního motokrosového svatostánku je impozantní. Jen pořadatelů tu pro závod museli mít alespoň tak 120 - všechny na vysílačkách. Dvě medical centra, skvělé ozvučení, dokonale vyznačená trať, spousta sponozorských stánků, prostě paráda. No a panorama alpské louky, na které bručí staré motocykly ? Radostný pohled pro všechny antigrétisty. Přes noc vydatně zapršelo, ale na kvalitě trati to neubralo, spíš naopak. Alespoň pro kvalifikaci. A protože vždycky je něco úžasného vykoupeno něčím smutným, jsme záhy pochopili tu veškerou slávu a nádheru. Protože v Rakousku není ani zdaleka tolik nadšenců pro klasický motokros jako u nás, nebo prostě se neúčastní, musel být program (money talk - jasně) doplněn rakouským šampionátem " Auner Cup" .  No a ta nádherná trasa v údolí a pod lesem dostala šeredně zahulit. Krejčíkovo záda i Drozdovo kotník by o tom mohli vyprávět. Ale v tom problému nebyli zdaleka sami. Bohužel. Startovní procedůra kdy všichni jezdci před svou rozjížďkou čekali déle jak 20 minut na plném slunci ? Taky osvěžující, i pro diváky. Takže nádherná akce, nádherné místo, úžasné podmínky. Ale bohužel ze závodního hlediska né zcela vydařený podnik.  Míra Jireček to pochopitelně všechno nafotil, tak si udělejte vlastní názor. 

A tak jsme pozvali Petera Aichera k nám na závody, aby viděl, že veteránské motokrosové hnutí žije a že lze, byť s menší pompou, pořádat závody daleko příjemnější a hlavně pro jezdce bezpečnejší. 

 

Tak přijeďte do Trutnova, tam to bude o moc lepší. 

 

Radek Novák