Classic Motocross CZ

Ostrov u Lanškrouna- reportáž od Radka Nováka

24.4.2019 07:35 | Michal Janoušek

Tradiční zahájení naší závodnické show si pravidelně odbýváme v malé podorlickohorské vesničce Ostrov. Ačkoli cesta sem se klikatila o poznání více než  jindy, tak navzdory všem objížďkám se zde už v pátek odpoledne sešla velmi solidní skupina nedočkavců ze všech koutů naší země. Možná, že tomu částečně napomohl i zvolený datum, ale jistě spíš většinu přilákal hlad po celozimním nedostatku té pravé chlapácké zábavy - tedy klání na starém motokrosovém závodním motocyklu. S pořadateli nebyla šance v pátek vlídně pohovořit, bez toho aby Vás nechtěně nezkropili, protože vše co mělo ruce a nohy více či méně makalo na kondici tratě pro nadcházející motoristický svátek. 

           Ranní slunce vytáhlo všechny ze svých příbytků už velmi časně a pro všechny účastníky bylo velmi příjemným pohledem opravdu plné parkoviště závodních strojů. Mnozí z blízka i daleka přijeli porovnat síly své i svých strojů, které většina přes zimu pilně nebo jen trošku velebila, leštila či jen ošplouchla kýblem od posledního závodu. Po 8 úderech do kostelního zvonu jsme zahájili přejímku do závodů. Tato probíhala dokonce na dvou místech, protože nás během ní Fanda i s jury-busem traktorem převezl od restaurace k trati a tak bylo velmi žertovné pozorovat, jak traktor táhne starou Karosu a za ní jde štrůdl závodníků husím pochodem na obvyklé místo v cíli. Prostě v Ostrově není nic nemožné a vždy nás tu něčím roztomilým překvapí. Nicméně se trošku omlouváme za delší proceduru přihlášení do závodu, ale úctyhodný počet účastníků si vyžádal trošku delší čas k zapsání všech do závodu. Ale v 10 hodin jsme už vypustili první nedočkavce na nažehlenou a nakropenou trať zdejšího závodiště. Vloženou třídou "hobby" a pro nás vyjímečnou třídou "open" jsme byli schopni program roztřídit tak, že ti co startují ve více kategoriích měli dostatek času na přesednutí na jiný motocykl. Obkroužili se tréningy, proběhla qualifikace a po malé pauzičce na oběd se už zostra závodilo. Líté ale férové boje o prestižní body do našeho mezinárodního mistrovství bylo možno sledovat ve všech kategoriích. Ať to byly stroje vyrobené před rokem 65 nebo o 30 let mladší, všude se závodilo, nikdo nedal svou kůži lacino a všichni do jednoho si dosyta užili té pravé závodnické atmosféry. V depu nechyběla naše stálice - hvězda motokrosových tratí let nedávných - Miroslav Halm s paní Soňou, za jehož náklonnost mu zůstáváme vděčni. Ostřížím zrakem vše přes svá sklíčka vše dokonale monitoroval Míra Jireček. A sotva dosedla poslední zrnka prachu už zde bylo slavnostní vyhlášení těch nejlepších toho dne. Musíme poděkovat Markovi Vanišovi za naprosto famózní a profesionální hostesky a ještě jednou za všechny popřát Janě Antošové k jejím narozeninám. Oslavila je celkově 2 místem v prestižní kategorii GP 75 do 55 let. Ten co vyhrál je hulvát, že jí ujel. My si to s ním vyřídíme. 
A tak závěrem nezbývá než v hlubokém předklonu poděkovat pořadateli našeho prvního letošního ostrého závodu, prostě u Fandy je to vždycky perfektní. Teď se někteří z nás rozprchnou na pár dnů za zahraničními závody ale už 12.5. se s několika Vámi sejdu v Kramolíně při MS Side, kde odjedeme prestižní ukázkový závod a pak se se všemi a možná i s několika dalšími co v Ostrově k naší nemalé lítosti nebyli jistě sejdeme v Dobřanech. Tak brzy na viděnou....