Classic Steel: 1989 Suzuki RM250 Bob Hannah

12.2.2017 19:37 | Michal Janoušek

Bobův stroj pro závody v Unadille byl plně továrním strojem připraveným v Japonsku. Rám i motor byly vyrobeny speciálně pro Boba a v podstatě nesdílely žádné součásti se sériovou RM250. Rám měl velmi strmý úhel řízení  pro lepší ovladatelnost, přesně jak to Bob Hannah měl rád.

Bobův poslední závod se uskutečnil v létě 1989 v Unadilla Valey. Legendární trať hostila americký díl mistrovství světa v motokrosu a Hannah si tento závod zvolil pro uzavření své bohaté závodní kariéry. Hurikán Hannah zažil v Unadille řadu bitev, v nichž si získal srdce místních fanoušků, je proto logickým rozhodnutím, že chtěl jet poslední závody právě zde. Dokonce i dnes, více než 20 let po ukončení aktivního závodění,  je jméno Hannah často skloňováno a není mnoho jezdců, kteří jsou populární tak dlouho po ukončení aktivního závodění.

Bobův motor používal tovární válec, píst a zapalování pro dosažení širokého spektra použitelných otáček, motor byl navíc velmi snadno řiditelný. Tovární výfuk a do písku litý blok motoru dává tušit, že nejde o obyčejnou RM.

Toto je první tovární motocykl, který Bob Hannah sedlal. Yamaha OW27, na níž získal svůj první titul v roce 76. Je pozoruhodné si povšimnout rozdílu mezi prvním a posledním továrním strojem, který sedlal. Dělí je pouhých patnáct let.

Bob Hannah začal jezdit na motocyklu v pouštích jižní Kalifornie, když mu bylo sedm let. Jeho prvním motocyklem byla upravená Honda 50. Bob strávil dalších 11 let ježděním po pouštích, protože jeho otec byl zásadně proti závodění. Jakmile Hannah dosáhl osmnácti let, nic mu nestálo v cestě na startovní rošt.

Poprvé, co jel na závodní trati bylo jasné, že má velký talent. Ve svojí kariéře jel pouze jeden závod jako amatér, poté byl přeřazen pořadateli mezi profesionály. V roce 1975 se Bob účastnil dvou závodů AMA 125, kdy nejlepším výsledkem bylo šesté místo ze San Antonia v Texasu. Velmi dobrý výsledek pro někoho, kdo závodí první rok. Pro následující sezónu 1976, se stal továrním jezdcem Yamahy ve třídě do 125 ccm. V té době byla třída do 125 jasnou záležitostí Marty Smithe na Hondě, který vyhrál dva tituly v řadě. Hannah vstoupil do stopětadvacítek jako hurikán, když vyhrál hned první závod a pokračoval celou sezónu, když vyhrál 5 z 8mi závodů a získal svůj první titul.

Většina dílů byla navržena jako předsériové díly pro sériové modely 91 a 92. Mistrovství světa nebylo omezeno produkčním pravidlem (pravidlo říkající, že většina dílů použitých na motocyklu musí být shodných se sériovým modelem) jako AMA, takže bylo ideálním místem pro testování nových konstrukčních řešení. Když v roce 86 Bob přestoupil k Suzuki, byl jeho hlavním úkolem vývoj stroje. 86 RM byla daleko od špičky třídy a Hannah byl jedním z klíčových mužů, kteří stáli za vynikajícími Suzuki konce osmdesátých let.

Přední vidlice byla plně tovární, stejně tak brýle byly frézované. Přední kotouč měl větší průměr a tovární brzdič Nissin se staral o dostatečný výkon přední brzdy.

V 77 Hannah dokázal, že první titul nezískal náhodou, když získal první ze svých třech superkrosových titulů. Hannah dominoval sérii od 77 do 79tého. V 78 se Hannah  přesunul o třídu výš do dvěstěpadesátek a hned se mu podařilo získat titul. Do konce desetiletí získal Hannah šest titulů v motokrosu a superkrosu dohromady a stal se tak nejúspěšnějším jezdcem sedmdesátých let na Americkém kontinentu.

Bob v Unadille předvedl velké divadlo, když v první rozjížďce předjel 28 jezdců, bohužel kvůli špatným startům v obou rozjížďkách nemohl pomýšlet výše než na 9 místo celkově.

Nakonec to bylo zranění, co sesadilo Hannaha z nejvyšších příček. Na podzim 79 při vodním lyžování na řece Colorado utrpěl Bob vážný úraz, když trefil kámen skrytý pod vodní hladinou a následně prudce narazil do břehu. Tato nehoda téměř ukončila jeho kariéru a málem i přišel o pravou nohu, která byla po nehodě zlomená na dvanácti místech. Doktorům se nakonec podařilo nohu zachránit, ale nepředpokládali, že by se Hannah mohl ještě vrátit zpět do sedla závodního motocyklu. Bob kvůli zranění musel vynechat celou sezónu 1980.

Bob měl dobrý vztah s Eyvindem Boyesenem, kterému pomáhal při vývoji produktů jako byl jazýčkový ventil Rad-Valve nebo přepákování Boyesen link. V 1986 Bob jezdil na RM vybavené tímto inovativním systémem zadního pérování a vyhrál velkou cenu Ameriky. Údajně tento systém byl výrazně lepší než ostatní v té době používané systémy pérování, ale výrobní cena a složitost mohly za to, že se nikdy neprosadil do sériové výroby. Jasně zelené podklady tabulek označovaly, že se jedná o třídu do 250 ccm.

Hurricane se připravuje na poslední trénink své kariéry.

Zadní vidlice je o 15mm delší než u sériové RM, o brzdný účinek se stará tovární brzdič Nissin. Zadní náboj je frézovaný, aby byl pevnější a zároveň lehčí než sériový díl.

Když se Bob vrátil na startovní rošt v sezóně 81, nebyl to stejný jezdec, který dominoval konci sedmdesátých let. Kombinace nepovedených Yamah a vyšší konkurence jezdců, jako byl Suzuki sedlající Kent Howerton znamenala, že dny Hannahovi dominance skončily. Bob bojoval na nekonkurenceschopné Yamaze další dva roky, než ukončil dlouholetou spolupráci a přestoupil do továrního týmu Honda.

Bob u Hondy strávil tři úspěšné sezóny. Na fotce Bob proskakuje cílem na RC250 při svém posledním superkrosovém vítězství v Daytoně 1985.

Velmi lehké tovární díly, jako karbonová koncovka výfuku, jsou velmi křehké a vyžadují častou výměnu. Jejich vysoká cena a nízká životnost je dělají pro běžné závodníky nedostupnými.

V roce 83 na skvělé tovární Hondě byl opět nejrychlejším jezdcem na trati, ale zranění mu znemožnilo získat titul, který získal mladý David Bailey. Sezóna 1983 byla poslední, kdy byl Bob vážným uchazečem o titul, jezdil sice na tovární Hondě až do roku 1985, ale krom příležitostného vítězství v Daytoně nemohla být o boji o titul řeč. Poslední Bobovo vítězství bylo 11. srpna 1985 v Millvile.

Podle mého názoru jsou tyto polepy jedny z vůbec nejpovedenějších. Kombinace žluté a dvou odstínů modré vypadá i dnes velmi dobře. Bohužel následující model 1991 byl nechvalně známým Rorschachovým designem, který považoval skoro každý za nevkusný.

Po sezóně 1985 Bob podepsal smlouvu se Suzuki, kdy jeho hlavním úkolem bylo pomoci s vývojem produkčních strojů a závodit na vybraných závodech. Mohl si vybrat svoje oblíbené tratě jako Southwick nebo Unadilla. V roce 1987 byl Hannah vybrán, aby závodil na tým USA v motokrosu národů, který se konal v Unadille. Volba to byla značně kontroverzní, protože Hannah nezávodil na 125 téměř 10 let, nakonec se ukázalo, že to byla správná volba, protože Hannah pomohl týmu USA k vítězství.

Tato RM250 je posledním strojem, který sedlal Bob „Hurricane“ Hannah ve své profesionální kariéře. Po závodě ho Suzuki darovala Bobovi, jako dar k ukončení kariéry.

Unadilla byla vždycky oblíbeným místem pro Hannaha, proto se rozhodl ukončit svou bohatou kariéru právě zde. 89 USGP bylo posledním profesionálním závodem, kterého se účastnil i když nevyhrál (vítězem se stal Rick Johnson). Bobovo deváté místo nebylo vůbec důležité pro fanoušky, kteří se loučili se svým hrdinou a obstoupili ho hned za šachovnicovým praporkem.

Po závodě se Hannah připojil k vítězi Ricku Johnsonovi na vítězné kolo.

V době, kdy  Hannah ukončil kariéru, byl druhý v celkovém počtu superkrosových vítězství,  během kariéry jich získal 27 (první byl Rick Johnson s 28) a první v počtu vítězství v motokrosových dvěstěpadesátkách s dalšími 27 výhrami. Celkový počet všech vítězství byl 70 a vydržel ještě dalších deset let než ho v roce 1999 překonal Jeremy McGrath.

Bob „Hurricane“ Hannah byl uveden do síně slávy v roce 1999 a dnes žije blízko Boise v Idahu, kde vlastní firmu prodávající letadla.