ECMO 2013

21.7.2013 19:12 | admin

Letošní evropský šampionát motokrosu veteránů se skládal tradičně ze 3 podniků. Byl to britský Reading, v německu závod na trati v Schkölenu a nakonec ve francouzském Chaumont. V seriálu jednotilivců se bodovaly obě rozjížďky a nejhorší výsledek se každému jezdci škrtal.

Do země albionu vyrazila poměrně četná a ambiciozní skupina našich reprezentantů, aby ne, když jsme vloni v Ledči při veteránském motokrosu družstev vyhráli málem vše co se dalo. Bohužel trať vyhovala spíš místním matadorům a úsek přezdívaný Sherwood byl pro některé naše jezdce ještě dlouho důvodem neklidného spánku. Nicméně se v prachu tratě kategorie 35-50 naši Dokoupil, Kolařík, Mitvalský a Finěk úplně neztratili a přivezli solidní bodový zisk. V kategorii 50-60 vybojoval Nejedlý hned dvě druhá místa a dal tak o sobě hned z počátku vědět, že se hodlá seriozně ucházet o celkový titul. V početném poli jezdců se neztratil ani Honza Hrdina a Jarda Růžička. Jediný náš reprezentant v poli jezdců 60-66 Karel Kozák bojoval jako tygr, jak je už ostatně jeho dobrým zvykem a přivezl z anglie do Nýřan celkově 74 bodů. No a náš jediný zástupce v kategorii nad 66 Toník Křápek nasbíral bodů celkem 70.

Bahno, bahno, déšť a zase bahno. Tak lze ve zktatce specifikovat závody v německu. Trať sice připravna skvěle, nicméně počasí bylo proti pořádání teréních závodů. Po rychlé poradě jury byl toho dne tedy odstartován jen jediný závod, takže kdo přijel a měl odvahu a chuť sundat motorku z přepravníku a ponořit se do bláta, měl jen jednu jedinou šanci. O to byly výsledky z tohoto závodu cennější. Karel Mitvalský nenechal nikoho aby mu cákal na brýle a deklasoval pole ostatních jezdců. Brýle mu zašpinili jen ti, co předjížděl o celé kolo či dvě. Petr Dokoupil mu byl statečným sekundantem a 45 bodů za 3 místo je dobrým oceněním. Jarda Kolařík i Eda Finěk se rovněž statečně vypořádali s nástrahami trati a přijeli domů s 31 resp. 32 body. Kategorie starších ovšem naznačila, kvality našich jezdců – veteránů. Sebrali tam zbytku evropy 1,2 a 4 místo… Trojice Kotrla, Hrdina, Nejdlý tak je skvělým základem pro kvalitní družstvo i letos na podzimní družstva ve švédsku. Nezůstal pozadu ani Karel Liška na 7 místě a Milan Kotrla na 12. V 60tníkách startoval Venca Vlk a Jiří Hynek a ani oni si nevedli v početném poli špatně. 10 resp. 15 místo v poli více než 30 jezdců je dobrým výsledkem. No a Tonda Křápek exceloval na celkovém 5 místě a to i přes poruchu řezení jeho ČZ 360 ! Škoda, tam to taky už smrdělo bednou …

Francouzské alpy a trať pod hřebenem vápencového masivu u městečka Chaumont přivítalo poslední letošní podnik ECMO. Nádherná krajina, vzorně připravená, místy snad i uválcovaná trať slibovala skvělý sportovní zážitek. V kategorii 35-50 bohužel startovali jen dva naši zástupci, Robert Kešner a Jarda Kolařík. Nejnižší počet startujících v této kategorii trošku kazil sportovní zážitek, ale jen trošku. Adrian Cox na BSA nedal nikomu ze startujících šanci a titul evropského šampiona tak putuje do Velké Británie. Keith Rice na Greevesu sice získal stejný počet bodů ale vítězství v posledním závodě nakonec rozhodlo. Bitva to ale pokaždé byla srdcervoucí. Na start kategorie padesátníků nastoupilo celkem 7 našich jezdců. A horký kandidát na zisk celkového titulu Míra Nejedlý. Ten ale smolně 2 x zalehl v každém tréningu a tak nebyl úplně v dobré kondici na rozhodující závody. Je to ještě mladej kluk… Nicméně si to chlapci rozdávali co zatáčka to jiný vpředu, závod jako břitva. Vítězem 1 rozjížďky se stal ital Vellano na zetce, který se přes Míru Kotrlu prosmýkl v poslením skoku, za ním skončil těsně Keith Best a pak Nejedlý s Hrdinou. A to možná rozhodlo o celkovém titulu. Do druhé rozjížďky naši vyrazili jak smyslů zbavení, vítěz předchozí rozjížďky musel mít občas pocit že couvá. Naši závodníci udělali divákům fantastickou podívanou. Nakonec štastnějším pod práporem byl Honza Hrdina. Mirek Kotrla závod nedokončil pro fatální poruchu jeho čízy. Taky škoda. Naše jezdce skvěle doplnil důstojně jedoucí Milan Kotrla na nablýskané Esovce. Prostě paráda. V nejpočetnějším poli se neztratili ani další naši, Hájek, Růžička a Karel Liška. Celkový titul ale putuje rovněž za moře, Keith Best překonal Míru Nejedlého o pouhé 4 body. První závod 60tníků byl poznamenán ošklivým pádem britského závodníka, závod byl po 2 kolech přerušen a dojížděl se o přestávce. I tak dvojice našich reprezentantů s celkovým získem Kozák 67 bodů a Vlk 70bodů dělala v poli jezdců statečně průvan. V prvním závodě se Tonda Křápek na svém dvoulaufu vyšvihl na 6 místo a kdyby tak pokračoval i ve druhém závodě, byl by jeho celkový výsledek přímo skvělý. Bohužel se při lítém boji o 6 místo ve druhém závodě o něj soupeř doslova opřel a šlachovitého Toníka tak nelítostně poslal k zemi. Než posbíral sebe i motocykl líp jak 10 už dojet ani nemohl. Celkovým vítězem se stal bezkonkurenčně jedoucí Hans Polsvoort na Matchlessu.

No a nám nezbývá než semknout své poslední síly pro letošní rok a postavit dobré a kvalitní čtveřice na vrcholný podnik tohoto seriálu – motokros družstev. Zde nás bohužel v kategorii +60 značně limituje nutnost dvou čtyřtaktních motocyklů v teamu, ale snad se i letos podaří postavit reprezentaci do všech kategorií.